Çin'e ait uzay roketi kontrolden çıktı! İstanbul'a Düşme Tehlikesi Var mı?
Haber
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 13:03
 
Çin'e ait uzay roketi kontrolden çıktı! İstanbul'a Düşme Tehlikesi Var mı?
ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığının, Çin'e ait kontrolden çıkmış bir uzay roketinin, hafta sonu yeryüzüne düşmesini beklediği ve bu roketin güzergahını takip etmeye devam ettiği bildirildi.
DÜNYA Haberi
Çin'e ait uzay roketi kontrolden çıktı! İstanbul'a Düşme Tehlikesi Var mı?

Çin'e ait Long March 5B tipi roketin kontrolden çıkması, dünyayı alarma geçirdi. ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığının, Çin'e ait kontrolden çıkmış bir uzay roketinin, hafta sonu yeryüzüne düşmesini beklediği ve bu roketin güzergahını takip etmeye devam ettiği bildirildi.

Pentagon sözcülerinden Mice Howard, roketin 8 Mayıs'ta yeryüzüne inmesini beklediklerini ve roketin güzergahının ABD Uzay Kuvvetlerince takip edildiğini kaydetti.

Howard, şu anda roketin kalıntılarının tam olarak dünyanın hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini belirtirken, bunun, roketin dünyaya inmesine saatler kala tahmin edilebileceğini ifade etti.

Çin, geçen hafta kendi uzay istasyonlarının parçalarını fırlatma amacıyla bu roketi kullanmıştı.

Roket kontrolden çıktıktan sonra parçaların bir kısmının atmosferde yandığı ifade edilirken, 22 tonluk roketin bazı parçalarının ise yerleşim alanlarına düşmesinden endişe ediliyor.

21 ton ağırlığında, 30 metrelik roketin parçalarının ne zaman ve nereye düşeceği bilinmiyor.

Uzmanlar parçaların kuzeyde New York ile Madrid, güneyde de Şili'nin güneyi ve Yeni Zelanda'nın Wellington şehri arasında bir alana düşebileceğini öngörüyor.

YERLEŞİM BÖLGELERİNE DE DÜŞEBİLİR

Söz konusu alanın büyük bölümü okyanuslarla kaplı olsa da roketin parçalarının yerleşim bölgelerine düşmesi de ihtimal dahilinde.

Bu gerçekleşirse, roket parçalarının kontrolsüz biçimde Dünya'ya düştüğü en büyük senaryolardan biri yaşanacak.

Roketin muhtemel düşüş tarihi olarak 10 Mayıs'a işaret ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin'e, ait, uzay, roketi, kontrolden, çıktı!, İstanbul'a, Düşme, Tehlikesi, Var, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı