DENİZ SALYASI TEMİZLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Haber
08 Haziran 2021 - Salı 20:27
 
DENİZ SALYASI TEMİZLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI
GÜNDEM Haberi
DENİZ SALYASI TEMİZLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında alınan kararların hayata geçirilmesi için kamu kurumları, belediyeler, akademik çevreler ile sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan çalışma kapsamında denizden müsilaj temizliği yapıldı.

Bu doğrultuda Vali Aziz Yıldırım, Barbaros Balıkçı Barınağı’nda yürütülen temizlik çalışmalarını inceledi.

 
 

Vali Yıldırım, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Marmara Denizi etrafında olan illerde temizlik çalışmalarının başladığını söyledi.

Müsilajın Marmara Denizinde yoğun olarak görüldüğünü belirten Vali Yıldırım, “Müsilajın sebebi azot ve fosfor gazlarının artması. Tabi bilim insanları bunun sebebini araştırıyorlar. Şu an bizim daha çok müsilaj olarak gördüğümüz, deniz yüzeyinde görülen müsilajın ölüsü. Yani bunlar, deniz yüzeyine vurmuş kısmı. Tabi bunların temizlenmesi lazım. Çünkü balıkçılarımızı etkiliyor. Bunların hepsini temizleme gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Vali Yıldırım, bütün kurumların birlikte çalışmaları sürdüreceğini ifade ederek, “Marmara Denizinin etrafında bulunan illerde bu faaliyet 7-24 devam edecek. Biz de bugün burada başladık. Bu azot miktarı yüksek bir besin. Tabi belki bilim insanları bunu kararlaştıracak. Belki bunlar işlenmek suretiyle gübre olarak kullanılabilecek. Belki hayvan yemi ya da balık yemi olarak kullanılabilecek. Tabi biz bilmiyoruz. Bizim şu anda yaptığımız şey, müsilaj ölüsünü deniz yüzeyinden toplayıp, bir alanda muhafaza etmektir, kurutmaktır. Bununla enerji bile elde edilebilir diyorlar. Buda bilim insanlarının konusudur.” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DENİZ, SALYASI, TEMİZLEME, ÇALIŞMALARI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı