Özgüven Eksikliğine 10 Çözüm Yolu
Haber
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 12:10
 
Özgüven Eksikliğine 10 Çözüm Yolu
Genelde insanların kendine güveni her zaman aynı seviyede olmaz. Bir gün kendinizi çok iyi ve güvenli hissederken ertesi gün tam tersini yaşayabilirsiniz. Bizde sizler için özgüven eksikliğine çözüm yollarını derledik.
YAŞAM Haberi
Özgüven Eksikliğine 10 Çözüm Yolu

Özgüven Eksikliğine Çözüm Yolları

Kendine güven, başka bir takım kişisel beceriler gibi emek verilerek, üzerinde çalışılarak geliştirilebilir. Gün günadım adım hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu bir anlamda, hissedene kadar numara yapmak şeklinde açıklanabilir. Fakat göreceksiniz, ilk zamanlarda liste halinde uygulayacağınız bu maddeler, zamanla içinizden gelmeye başlayacaktır.

ozguven-eksikligine-cozum-yollari.gif


1. İnsanları Anlamaya Çalışın

Birilerini yargılamak, onun hakkındaki olumsuz düşünceleri dile getirmek, her zaman onları anlamaktan daha kolaydır. Öyleyse kolaya kaçmayın, onların davranışlarını ve tepkilerini anlamaya gayret edin. Mutlaka haklı bir sebepleri olduklarını keşfedeceksiniz.

insanlari-anlamaya-calisin.jpg


2. Üzerinize Oturan Giysiler Giyin

Çok bilinen bir söz vardır: “Kıyafetlerimiz kişiliğimizi yansıtır.” Ama burada belirtmek istediğimiz, üzerinize oturacak kıyafetler giymeniz. Çünkü hatlarınızı belli eden giysiler, kişinin kendine ve vücuduna olan güvenini arttırır. Nasıl bir kiloda olduğunuzun bir önemi yok, aşırı bol ve salaş kıyafetler zaten sizi olduğunuzdan daha geniş ve iri gösterecektir.

uzerinize-oturan-giysiler-giyin.jpg


3. Gülmekten Vazgeçmeyin

Şu meşhur mutluluk hormonu endorfine hepimizin çok ihtiyacı olduğuna göre, size kahkaha attıracak kişilerfilmdizi veya videolardan faydalanın. Unutmayın, gülmek vücudun gerginliğini büyük ölçüde alabilen ender faktörlerden biri.

gulmekten-vazgecmeyin.Jpeg


4. Sessizliği Dinleyin

Günümüz karmaşasında artık, sessizlik kavramını unutmuş vaziyetteyiz. Oysaki, kendimizi anlamak ve onunla baş başa sessizce vakit geçirmek ve beden sağlığı için çok önemli. Her gün mutlaka, sadece siz ve düşüncelerinizle kalabileceğiniz sessiz ortamları yaratmaya özen gösterin.

sessizligi-dinleyin.jpg


5. Bütçe Yapın

İster çok zengin, ister orta halli olun fark etmez, bütçe yapmak sizlere kontrollü ve güvenli bir yaşam sağlar.

butce-yapin.jpg


6. Dedikodudan Uzak Durun, Yapmayın

Bilin ki yaptığınız her dedikodunun size geri dönüşü olacaktır. Dedikodu yaptığınız insanlar, siz arkanızı döndüğünüzde de sizinle ilgili konuşmaya başlayacaklardır.

dedikodudan-uzak-durun.jpg


7. Sözleriniz ve Yaptıklarınız Birbiriyle Uyumlu Olsun

Evet, bu birtakım şartlardan ötürü her zaman mümkün olmayabilir fakat yine de işe önce küçük olan dileklerinizden başlayınYavaş yavaş bunları başardıktan sonra seviyeyi arttırıp, kendinize  daha büyük hedefler koyarak, onları da  gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan gerçekten neye karşı istekli ve tutku dolu olduğunuzdur, bunları bulduğunuz andan itibaren, ne olursa olsun gerçekleşeceklerine olan inancınızı koruyun.

sozleriniz-ve-yaptiklariniz-birbiriyle-uyumlu-olsun.gif


8. Bedeninizle Barışık Olun

Fit biri olmanıza gerek yok, yeter ki aynaya baktığınızda gördüğünüz yansımadan memnuniyet duyabilmeyi becerin. Çünkü herkesin, mutlaka güzel ve çekici bir fiziksel özelliği var. Bu kısımlarınıza odaklanın ve güven tazeleyin.

bedeninizle-barisik-olun.jpg


9. Öğrenin

Sizden her zaman daha iyi bilenler ve akıllılar olduğuna göre, hiçbir zaman soru sormaktan ve öğrenmekten vazgeçmeyin. Çünkü ne kadar çok öğrenirseniz, kendinizi o kadar çok seversiniz.

ogrenin.jpg


10. Eğlenceli Olun, Heyecanınızı Kaybetmeyin

Tıpkı aşkta olduğu gibi, heyecan insanı mutluluk olgusunun en tepesinde tutmaya yarayan baş aktörlerden biri. Ne olursa olsun, yaşamınızda heyecan hissedebileceğiniz şeyler bulun.

eglenceli-olun.jpg

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özgüven, Eksikliğine, 10, Çözüm, Yolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı