TEKİN ŞAHİN Oyuncu Seçmelerinde Başarılı Olmanızı Sağlayacak 7 Öneri
Yazı Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 00:50
 
Oyuncu Seçmelerinde Başarılı Olmanızı Sağlayacak 7 Öneri
TEKİN ŞAHİN
tknshn@gmail.com
 
 

Dizi ve film seçmelerine katılmak oyuncuların kariyerlerindeki en önemli aşamadır. İstedikleri rolü almaları için oyuncu seçmelerini başarıyla geçmeleri gerekir. Ayrıca çoğu ünlü oyuncular, oyuncu seçmeleri sırasında keşfedilmiştir. İster yan roller için olsun, ister başrol ya da figüranlık için hiç fark etmez; oyunculuğu meslek olarak yapacak olan herkesin oyuncu seçmelerinden başarıyla çıkmayı öğrenmeleri gerekir.

 

Peki oyuncu seçmelerinde başarılı olmanızı sağlayacak adımlar neler? Birlikte inceleyelim

Oyuncu seçmelerinde başarılı olmak isteyen adayların elbette oyunculuğa dair kurallara hakim olmaları gerekiyor. Fakat bazı adayların oyunculuk hakkında doğuştan gelen yeteneklerinin olduğu düşünüldüğünde oyuncu seçmelerinde adayın eğitim durumu ya da oyunculuk kurslarına gidip gitmediği sorulmuyor. Yetenekli oyuncular seçmelerde kendini fark ettiriyor ve rolleri alıyorlar haliyle.

Oyunculuk temelde karakteri ve duyguyu yansıtabilme temeline dayandığı için oyuncu seçmelerinde başarı elde etmek için ilk olarak doğal ve içten olmak gerekiyor. Bunun yanında istediği rolü almak için oyuncuların yapmaları gerekenler şunlar:

1. Ezberinizi tam olarak yapıp gidin.

Oyuncu seçmelerinde başarılı olmak için yapılacaklar arasında ilk sırada ezberinizin tam olması yer alıyor elbette. Hazırlandığınız sahnenin tüm repliklerini ezberleyerek gitmeniz ve rolü oynarken takılmamanız çok önemli. Aksi halde rolü alamazsınız. Seçmelerdeki jürilerin en çok dikkat ettiği unsurların başında ezberinizin ne kadar kuvvetli olduğu yer alıyor çünkü.

2. Kostüm giymeyin, gündelik ve şık bir kıyafetle gidin.

Oyuncu seçmelerinde başarı elde etmek istiyorsanız kostüm giymek gibi bir hataya düşmeyin. Seçmelere giderken kesinlikle rolü anlatan bir kıyafet giymeyin. Saçınız ve makyajınız özenli ve kararında olsun. Gözü yormayan kıyafetler giyin. Kıyafetleriniz oyunculuğunuzun önüne geçtiği taktirde bu durum sizin için dezavantaj olacaktır.

3. Zamanında gidin.

Seçmelerde başarılı olmak için jüriyi bekletmemek önemli. Oyuncu seçme jürileri bekletilmeye tahammül etmezler ve isminizi listeden çıkarırlar. Zamanında gittiğinizde ayrıca textinizi tekrar gözden geçirme ve heyecanınızı yatıştırma şansınız da olur.

4. Hiçbir şeyi kişisel algılamayın.

Jüri üyeleri size kişisel olduğunu zannedeceğiniz sorular sorabilir ve yakıştırmalar yapabilirler. Unutmayın, oyuncu seçmelerinde başarılı olmak istiyorsanız jüri ne isterse onu yapacaksınız.

5. Fazla soru sormayın ve anladığınız şekilde rolünüzü oynayın.

Rolünüzü iyi tanımazsanız oynayamazsınız. Aklınızda her zaman sorular ve şüpheler olur. Bu aşamada rolünüzün konusu ve karakter özellikleri ile ilgili soruları jüriye sormaktan kaçının. Bu durum jüride yanlış bir izlenime yol açabilir. Rolünüzü nasıl anladıysanız o şekilde oynayın ve tereddütünüzü belli etmeyin. Kendinize güvensiz bir şekilde oynarsanız rolü kaybedersiniz.

6. Rolünüzü iyi yorumlayın.

Rolü almak için yapılacaklar arasında en önemlisi aslında rolü iyi yorumlamak. Role odaklanmanız, rolünüzü inandırıcı ve profesyonel bir şekilde sergilemeniz için ilk adım. Ayrıca role kendinizden bir şeyler katın ve oyunculuk tekniğinizi de yansıtın. Ancak rolden çıkmamaya ve replikleri değiştirmemeye çalışın.

7. Pratik yapın.

Bir rolü ne kadar çok oynarsanız o kadar çok başarılı olursunuz. Rolleriyle anılan oyuncuların da en büyük özelliklerinden biri budur. Sürekli pratik yapmak rolün üzerinize yapışmasını sağlayacaktır. Ayna karşısında ya da aileniz sizi izlerken rolünüze çalışın. Seçmelerin olduğu tarihe kadar günde en az 2 – 3 kez rolünüzü sergileyin. Her çalışmanıza ezberiniz kuvvetlenecek, rolünüzü daha iyi yapmaya başlayacaksınız.

Oyuncu seçmelerinde başarılı olmak için kendinize güvenin ve rolünüzün tüm detaylarına hazırlıklı olarak gidin. Duygu geçişlerine iyi çalışın, doğal olun ve jüriyi etkileyin. aşarılı bir oyuncu olabilmek için asla pes etmeyin. Ne kadar çok oyuncu seçmesine katılırsanız o kadar tecrübe edinirsiniz. Başarısızlıklarınız sizi yıldırmasın, çalışmaya ve rol yapmaya devam edin…

 

Not; Oyuncu İlanları İle şehrinizdeki otellere gelip, gelmeden önce arayıp ve sizi dizilerde oynatacağız kabul edildiniz gibi dolandırıcılara inanmayınız.

 
Etiketler: Oyuncu, Seçmelerinde, Başarılı, Olmanızı, Sağlayacak, 7, Öneri,
Yorumlar
Haber Yazılımı